0
"Із ним уколи роблять швидко, безболісно і безпечно", Катерина Гончарова "Газета по українськи"

У Національному Інституті Раку вже кілька років пацієнтам замість звичайних катетерів ставлять імплантаційні порти - прилади, які допомагають легше вводити ліки у вену. Із ним зникає необхідність робити безліч проколів. Порт встановлється один раз та використовується стілки часу (місяць, рік та більше), скільки це потрібно для лікування. Оксана Деканчук з Білої Церкви привезла лікувати хворого на рак сина Сашу у Національний Інститут Раку. Там переконалася у перевагах сучасного вирішення проблеми  судинного доступу для тривалих ін’єкцій.

- Раніше Саші ставили катетери, які в народі називають "тефлонки". Їх постійно переставляли, а вени від багатьох уколів ушкоджувалися і ховалися під шкіру. Всі руки дитини були в синцях, а вени вже не можна було й знайти. Та йому треба було по чотири рази на день "тефлонку" міняти. Під ключицю поставил катетер. "Відкапали" перший сеанс хімії, приїхали додому. А через 2-3 дні почалися неприємності. Дві доби підряд у сина була температура під 40. Спершу "швидку" викликали, дали дитині щось від температури. А наступного дня Сашко сказав, що йому холодно. Шкіра за мить стала сірою, губи й нігті сині, все тіло трясло. Телефоном з Інституту Раку сказали, що це катетер у вені запалився і що дитина може померти. Вже наступного ранку приїхали до них. Катетер зняли. і вже до обіду Саша перестав труситися від холоду. Катетер ставлять всліпу. А коли підключають порт, то уважно дивляться, як краще потрапити в вену.

Тепер зі встановленим портом Сашко може відчувати себе звичайною дитиною: приймати ванну,  активно рухатися і з легкістю перевдягатися,запевняє мама Сашка. А з катетером треба було спершу відключити безліч шнурів.
 
У тому, що імплатнаційна систем зручніша за звичайний катетер, переконуються все більше українських лікарів. Вони знають, що порт повністю схований під шкірою, тому ризик інфекцій меншає. Уколи роблять швидко,безболісно і безпечно, при цьому пацієнт не має неприємних відчуттів. Ліки можна вводити багато разів, проколювати шкіру повторно при цьому не треба. Так само можна в будь-який момент взяти кров на аналіз. Уколи дітям через порт роблять не лише лікарі, а й їх батьки.

Олена Шайда, науковий працівник відділу дитячої онкології Національного Інституту Раку під час стажування в Парижі навичилася встановлювати порти французької фірми PEROUSE MEDICAL пацієнтам. Після цього навчала цьому лікарів з Вінниці, Одеси, Дніпропетровська, Івано-Франківська і інших міст України.  (Між іншим ексклюзивним імпортером даних портів на території України є компанія з багаторічним досвідом у інноваційних  медичних технологіях ТОВ «МЕдВельт» м.Київ.)

- Залежно від лікування, деяким пацієнтам щодня треба робити до 50 ін'єкцій. Якщо при цьому немає порту, дитині ставлять під ключицю катетер. Але це небезпечно, може викликати травми. Навіть найбільші з найякіснішими катетерами буває сильне запалення. А порт ставлять один раз. Він може прослужити рік, два або навіть три. Вірогідність того, що чере порт потрапить інфекція, у 14 разів менша, ніж у найсучаснішого катетера. Пам'ятаю, я сама виймала порт через рік стояння. Він був абсолютно стерильний, такий, наче з упаковки. Порт повністю схований під шкірою. Із ним людина може якісно жити та ефективно лікуватися, що  звичайний катетер це  повністю забезпечує.

Пацієнти Олени Шайди - діти. Всі вони люблять гратися, багато рухаються. Встановлений порт, на відміну від катетера, зовсім незаважає їм жити активно.

- Встановити порт не складно. Для цього потрібен УЗД-апарат, який можна знайти в будь-якому медичному закладі. З його допомогою під час встановлення порту продивляються судини. Також знадобиться рентген-апарат. Він контролює, чи правильно апарат встановили. У комплекті з портом - голки або перехідник до них. Порт ставлять один раз на довгий час. Його можна ставити як грудним дітям, так і дорослим.

Порт складається з титанової ємності, вкритої біоінертним полімером. Зверху на ньому - мембрана із багатошарного силікону. Крізь неї спеціальною голкою вводять препарати, проколовши шкіру і мембрану. До порту приєднано катетер, який постійно перебуває в центральній судині чи в артерії. Система діє повністю окремо від зовнішнього впливу.


Катерина ГОНЧАРОВА

«Газета по українськи»

Доверстка
Заг.: 

- Імплантаційні системи постійного доступу, тобто порти, вперше запропонував ставити пацієнтам американський лікар Мюллер у 1984 році. Апарат створили, коли хіміотерапія ставала все більш необхідною при лікуванні раку. Такі процедури постійно вимагають робити хворим велику кількість уколів, а від них вени "ховаються", від катетерів часто буває запалення. Порт допомагає цього уникнути. Апарат почали широко використовувати в кінці 80х років, як тільки переконалися в його перевагах. Методику добре протестували, її вважають цілком безпечною, -  пояснює професор Олег Григорович Югрінов з Національного Інституту Раку.